Flying Angel Heart

9.28.2013

Policia greke ka arrestuar liderin e partisë Agimi i Artë


    
Policia greke ka arrestuar liderin e partisë Agimi i Artë, Nikos Mihaloliakos, me akuzat e formimit të një organizatë kriminale. 
Lajme të ngjashme
Greqi, protesta kundër “Agimit të Artë” pas vrasjes së këngëtarit
Arrestohet zëdhënësi i Vëllazërisë Myslimane
Kreu i “Al Kaedës” bën thirrje për sulme në SHBA
Më të lexuarat e ditës
Rritet numri i amerikanëve që heqin dorë nga pasaporta
Takim historik SHBA-Iran, bisedimet një hap premtues
Raporti i ri, njerëzimi shkaktar i ngrohjes globale
Në një operacion masiv të ndërmarrë herët në mëngjes, nën arrest kanë përfunduar edhe disa anëtarë të tjerë të partisë.

Në pranga kanë  përfunduar, Sekretari i Përgjithshëm Nikos Mihaloliakos, deputeti Ilias Kasidiaris dhe pesë drejtues të tjerë.

Këto arrestime vijnë pas vrasjes së 18 shtatorit, ku anëtarë të partisë Agimi i Artë vranë një këngëtar që këndonte këngë me tekste anti-fashiste.

Ndërkohë ka reaguar “Agimi i Artë”, i cili ka bërë thirrje për protesta masive në mbështetje të udhëheqësit të tyre.

Këto masa vijnë në një kohë kur qeveria greke kishte ndërmarrë një hetim për akte të mundshme kriminale nga partia neonaziste.

Retorika nacionaliste, dhuna ndaj emigrantëve dhe kundërshtimi i qeverisë në një kohë krize, e bëri “Agimin e Artë” forcën e tretë politike në Greqi.

Por pas vrasjes së këngëtarit grek, neonazistët kanë humbur 40 për qind të elektoratit, konfirmojnë sondazhet e fundit.

Greqia ka pasur një presion ndërkombëtar në rritje kohët e fundit, që të reagonte kundër grupimit ekstremist.

ndahe me miqët

0 σχόλια:

Post a Comment