Flying Angel Heart

5.20.2013

thenie

Thenie te mencura per jeten

Hapi i pare per te perjashtuar gjerat e padeshiruara nga jeta eshte kjo: Vendos cfare do.
Ben Stein

S’ekziston asnje copez deshmie se jeta eshte dicka serioze.
Brendan Gill

Jeta eshte nje gjuhe e huaj; te gjithe meshkujt e shqiptojne gabimisht.
Christopher Morley(1890 – 1957)

Qellimi i jetes eshte te luftoje pjekurine.
Dick Werthimer

Jeta eshte vetem nje gje e mallkuar pas nje tjetre.
Elbert Hubbard (1856 – 1915)

S’eshte e vertete se jeta eshte vetem nje gje e mallkuar pas nje tjetre. Eshte nje gje e mallkuar mbi nje tjeter dhe keshtu me rradhe.
Edna St. Vincent Millay (1892 – 1950)

Jeta eshte dicka qe ndodh kur s’te ze gjumi.
Fran Lebowitz (1950 – )

Jeta eshte dicka qe te gjithe duhet ta provojne se paku njehere.
Henry J. Tillman

Jeta eshte e kendshme. Vdekja eshte e qete. Vetem tranzicioni eshte pak i mundimshem.
Isaac Asimov (1920 – 1992)

Jeta eshte nje mesim i gjate mbi nenshtrimin.
James M. Barrie (1860 – 1937)

Jeta eshte ajo qe te ndodh perderisa je i zene duke bere plane tjera.
John Lennon (1940 – 1980), “Beautiful Boy”

Jeta eshte ZOO ne nje xhungel.
Peter De Vries

Jeta eshte nje semundje qe perhapet permes marredhenieve seksuale..
R. D. Laing

Jetesen e bejme nga ato qe marrim, jeten e bejme nga ato qe japim.
Sir Winston Churchill (1874 – 1965)

Jeta e pakontrolluar s’ia vlen te jetohet.
Sokrati (469 BC – 399 BC),

Jeta esthe nje seri e pathyer situatash te rrejshme.
Thornton Wilder (1897 – 1975)

Jeta eshte vetem nje pasqyre, dhe ate qe sheh aty duhet patjeter ta shohesh njehere brenda vetes.
Wally ‘Famous’ Amos (1936 – )

Jeta s’eshte e drejte. Eshte vetem me e drejte se vdekja, kaq.
William Goldman, “The Princess Bride”

Qellimi i jetes eshte te jetosh ne pajtim me natyren.
Zeno (335 BC – 264 BC),

Thenie te mencura per miqesine

Fatkeqesite tregojne kush jane shoke te vertete.
Aristoteli (384 BC – 322 BC), Eudemian Ethics

Pa shoqeri askush s’do deshironte te jetoje, edhe po te kishte gjitha te mirat tjera.
Aristoteli (384 BC – 322 BC), Nichomachean Ethics

Nje mik i mire mund t’ua thote per nje minute ne fytyre te gjitha problemet qe ju keni. Mbase s’do ju duket aq mik i mire pasi t’ua kete thene te gjitha.
Arthur Brisbane, “The Book of Today”

Te mos kesh shoket te pabarabarte me veten.
Confucius (551 BC – 479 BC), The Confucian Analects

Mos u mbro me gardh – mbaj shoqerine perreth.
Proverb Ceke

Mund te besh me shume miq per dy muaj nese shpreh interesim per njerezit e tjere se sa mund te besh per dy vjet duke u munduar t’i besh tjeret te interesohen per veten tende.
Dale Carnegie

Mos u mundo asnjehere te arsyetohesh – miqte e vertet nuk kane nevoje te degjojne arsyetimet ndersa armiqte s’do te degjojne sidoqofte.
Elbert Hubbard (1856 – 1915)

Nese nuk i kupton karakterin nje njeriu – shiko miqte e tij.
Proverbe japoneze.

Ne mireqenie miqte tane na njohin neve; ne mjerrim i njohim ne ata.
John Churton Collins

Fatkeqesia te tregon se kush jane miqte tuaj te vertete.
Lois McMaster Bujold

Dua gjithmone te di cdogje mbi miqte e mi te ri dhe asgje mbi ata te vjetrit.
Oscar Wilde (1854 – 1900)

Miqte kane te gjitha gjerat e perbashketa.
Platoni (427 BC – 347 BC), Dialogues, Phaedrus

Mireqenia krijon miq – fatkeqesite i vene ne prove.
Publilius Syrus (~100 BC)

Miqte mund te vijne dhe te ikin – por armiqte grumbullohen gjithnje e me shume.
Thomas Jones (1892 – 1969)

Mos ec pas meje, une s’udheheq dot. Mos ec para meje, se mbase s’te ndjek. Ec prane meje dhe te behemi miq.
I panjohur (mendohet te jete thene nga Albert Camus)

Thenie te mencura per dashurine

Mos provo asnjëherë një dashuri që s’e ndjen, sepse dashurinë s’e komandojmë dot!
Alan WATTS

Mbase ndjenjat që përjetojmë kur jemi të dashuruar pasqyrojnë një gjendje normale. Të jeni të dashuruar tregon se si duhet të jetë një njeri në të vërtetë.
Anton CHEKHOV (1860 – 1904)

T’i kesh frikën dashurisë do të thotë t’i keshë frikën jetës, dhe ata që i frigohen jetës janë tre pjesë të vdekur.
Bertrand RUSSELL (1872 – 1970), Martesa dhe morali (1929)

Dashuria s’mjafton. Duhet të jetë themeli, gurthemeli – por në asnjë mënyrë struktura e tërë. Është shumë e lakueshme, shumë e butë.
Bette DAVIS (1908 – 1989)

Pastërtia e mendjes do të thotë çiltërsi e pasionit, prandaj një mendje e pastër dashuron nxehtësisht dhe sheh qartë atë që do.
Blaise PASCAL (1623 – 1961)

Takimi i dy personaliteteve është si një kontakt i dy substancave kimike: nëse ka reaksion, të dyja transformohen.
Carl JUNG (1875 – 1961)

Të duash dhe të të duan do të thotë të ndjesh diellin nga të dyja anët.
David VISCOTT Si të jetosh me një person tjetër, 1974

Çdo dashuri që s’ka shoqërinë si pikënisje është si një mur i ndërtuar në rërë.
Ella W. WILCOX

Gjithmonë ka ca çmenduri në dashuri. Por poashtu gjithmonë ka ndonjë arsye në çmenduri.
Friedrich NIETZSCHE

Dashuria është triumfi i imagjinatës mbi inteligjencën.
H.L. MENCKEN

Ilaçi i vetëm i dashurisë është të dashurosh më shumë.
Henry David THOREAU

Pasioni e bën botën të rrotullohet. Dashuria vetëm e bën një vend më të sigurtë.
ICE T

Një fjalë na çliron nga të gjithë barrat dhe dhimbjet e jetës: ajo fjalë është “dashuria”.
SOFOKLIU

Dashuria ose është ose s’është! S’ekziston gjë e tillë si “dashuri e pakët”
Toni MORRISON (1931 -) Beloved

Dashuria s’është vendim. Është një ndjenjë. Sikur të mundnim të vendosim kë të duam do ishtë shumë më thjeshtë por shumë më pak magjike.
Trey PARKER dhe Matt STONE, South Park, Chef Aid, 1998

Duaji të gjithë, beso vetëm disa. Askujt mos i bëj keq.
William SHAKESPEARE (1564 – 1616),”All’s Well That Ends Well”

Mosha s’ju mbron nga dashuria, por dashuria, deri diku, ju mbron nga mosha.
Jeanne MOREAU

Pjesa më e dhimbshme e një dashurie është t’i falni gabimet njëri-tjetrit.
John SHEFFIELD

Thenie te mencura per suksesin

Cdo here mbani mend se vendimi juaj per te patur sukses eshte me i rendesishem se cdo gje tjeter
Abraham Lincoln (1809 – 1865)

Nese A eshte sukses ne jete, atehere A eshte e barabarte me x plus y plus z.
Puna eshte x, y eshte loja; dhe z eshte te mbash gojen mbyllur.
Albert Einstein (1879 – 1955), Observer, Jan. 15, 1950

Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
Albert Einstein (1879 – 1955)

Eshte e mundur te deshtosh ne shume menyra…perderisa te kesh sukses eshte e mundur vetem ne nje menyre.
Aristotle (384 BC – 322 BC),

Pse te jesh burre – kur mund te jesh SUKSES?
Bertolt Brecht (1898 – 1956)

Nuk e dij cili eshte celesi i suksesit, por celesi i deshtimit eshte te mundohesh te kenaqesh cdokend.
Bill Cosby (1937 – )

Cfare eshte paraja? Nje njeri eshte i suksesshem nese zgjohet ne mengjes dhe bie te fleje ne darke, dhe ne mes ketyre dyjave ben ate qe deshiron te beje.
Bob Dylan (1941 – )

Ekziston vetem nje sukses – te jesh ne gjendje te kalosh jeten ashtu si do vet.
Christopher Morley (1890 – 1957)

Suksesi vjen tek ata qe jane shume te zene duke e kerkuar ate.
Henry David Thoreau (1817 – 1862)

Thenie te mencura

Une nuk di gjithcka
une vetem bej gjithcka
Toni Morrison

Nese nuk tregon te verteten per veten
nuk mund te tregosh dot as per te tjeret.
Virginia Woolf

Nese nuk fal dot vetveten
atehere si mund te falesh te tjeret?

Dolores Huerta

Nese do te enderrosh, duhet te zgjohesh
Paulo Coelho

Per te nderuaren Nike !
Kur jemi te rinj mesojme ,
kur jemi te vjeter kuptojme.
Marie van Ebner Eschenbach

Ne jemi mesuar te kemi respekt per ankthet tona,
por duhet te mesojme te kemi respekt per veten dhe nevojat tona.
Andre Larde

NJe gabim eshte vetem nje tjeter
menyre per te bere dicka.
Katherine Graham

Ne skemi asnje arsye per te qene krenar me talentin qe kemi
ajo qe vlen eshte si e perdorim ate.
Madeleine D’Engle

Kush jeton simbas te gjitha regullave
humb gjithe kenaqesite.
Katherine Heyburn

Mencuria nuk vjen automatikisht me kalimin e viteve.
Asgje nuk vjen me vitet
- pervec rrudhave
kuptohet , vetem vererat behen me te mira ne vite
por, nese rrushi ka qene i mire.
Abigail Van Buren

Ate dite qe arrin te qeshesh per here te pare
me veten tende, je rritur vertet.
Ethel Barrymore

Sekreti per te mbetur gjithmone i ri eshte
te jetosh sinqerisht,
te hash ngadale,
dhe te genjesh rreth moshes

Lusille Ball

Mos ndiq vetem rruget e shtruara
Shko ne nje rruge te pashkelur
dhe ler nje gjurme pas.
Muriel Strade

Po te mund te fillonte jeta ime nga e para
atehere do te beja po te njejtat gabime,
vetem se shume me heret.
Tallulah Bankhead

Mendo me pak ,
se cfare mendojne te tjeret per ty,
dhe me shume,
se cfare mendon ti per ata.
Fay Weldon

Ruaji shoqet
sic ruan pikturat, dhe vendosi ato
nen driten me te mire.
Jennie Jerome Churchill

ndahe me miqët

0 σχόλια:

Post a Comment