Flying Angel Heart

3.04.2014

Rusia teston raketat ndërkontinentale

Ushtria ruse informoi per realizimin e nje testimi me një raketë ndërkontinentale, ndërsa tensioni vazhdon të jetë i lartë në gadishullin e Krimesë, në Ukrainë.
Një raketë "Topol RS-12M" u lëshua nga baza e "Kapustin Yar" pranë Detit Kaspik për në vargmalet "Sary Shagan" në Kazakistan.
Raketa në gjendje për të mbajtur mbushje bërthamore goditi me sukses shënjestrën e saj.
Lajmi për testimin vjen pak orë pasi SHBA kërcënoi Moskën për një "akt agresioni" në Krime.
Rusia është "de facto" në kontrollin e gadishullit, pasi trupa që besohet të jenë ruse ose pro-ruse kanë marrë kontrollin e disa pikave strategjike dhe nyjeve të transportit gjatë ditëve të fundit.
Ndërkohë, Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry, në një vizitë në Kiev, përgëzoi maturinë e treguar nga qeveria e re ukrainase, që sipas tij nuk ra pre e provokimeve.

ndahe me miqët

0 σχόλια:

Post a Comment