Flying Angel Heart

3.09.2014

Viktor Janukoviç pëson infarkt

 

 

Viktor Janukoviç pëson infarkt

Ndërsa kriza në Ukrainë vijon, mediat ruse raportojnë se presidenti i rrëzuar pak ditë më parë, Viktor Janukoviç është në gjendje të rendë shëndetësore në një spital në Moskë, pasi ka pësuar një infarkt. Edhe më herët ka pasur raportime për gjendjen e rëndë shëndetësore të Janukoviç.

Madje presidentit rus Vladimir Putin, iu desh të përgënjeshtronte një lajm, që thoshte se Janukoviç kishte ndërruar jetë si pasojë e një ataku kardiak. Pasi u përmbys nga protestat opozitare, Viktor Janukoviç u strehua në Rusi.

Një javë më parë ai mbajti edhe një konference për mediat, ku tha se mbetet presidenti i ligjshëm i vendit dhe se rrëzimi i tij ishte antikushtetues. Ndërkohë, autoritetet e reja ukrainase kane lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar ndaj Janukoviç, të cilin e akuzojnë se ka urdhëruar vrasjen e civileve të pafajshëm.

ndahe me miqët

0 σχόλια:

Post a Comment